Globalny niedobór chipów uderza w chiński sektor wydobycia bitcoina Reuters

Globalny niedobór chipów uderza w chiński sektor wydobycia bitcoina Reuters

Globalny niedobór chipów uderza w chiński sektor wydobycia bitcoina Reuters

© Reuters. FILE PHOTO: Reprezentacje wirtualnej waluty bitcoin są widoczne na tym zdjęciu ilustracji

Samuel Shen i Alun John

SHANGHAI / HONG KONG (Reuters) – Globalny niedobór chipów dławi produkcję maszyn używanych do “kopalni” bitcoin, sektora zdominowanego przez Chiny, wysyłając ceny sprzętu komputerowego rosnących jako wzrost popytu na kryptowaluty.

Scramble wycenia mniejszych górników i przyspiesza konsolidację branży, która może zobaczyć głęboko kieszenie graczy, wielu poza Chinami, zysk z bitcoin bull run.

Bitcoin mining jest bacznie obserwowany przez handlowców i użytkowników największej na świecie kryptowaluty, ponieważ ilość bitcoina, który robią i sprzedają na rynku, wpływa na jego podaż i cenę.

Handel wokół $ 32,000 w piątek, bitcoin jest w dół o 20% od rekordowych maksimów uderzył dwa tygodnie temu, ale nadal się około 700% od marca niskie 3850 dolarów.

“Nie ma wystarczającej ilości chipów do obsługi produkcji platform górniczych”, powiedział Alex Ao, wiceprezes Innosilicon, projektant chipów i główny dostawca sprzętu górniczego.

Górnicy Bitcoin używają coraz potężniejszego, specjalnie zaprojektowanego sprzętu komputerowego lub platform, aby zweryfikować transakcje bitcoin w procesie, który wytwarza nowo wybite bitcoiny.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co i Samsung Electronics (OTC: SSNLF) Co, główni producenci specjalnie zaprojektowanych chipów stosowanych w platformach górniczych, również priorytetowo traktują dostawy dla sektorów takich jak elektronika użytkowa, której popyt na chipy jest postrzegany jako bardziej stabilny, powiedział Ao.

Globalny niedobór chipów zakłóca produkcję w globalnej gamie produktów, w tym samochodów, laptopów i telefonów komórkowych. Rentowność

Mining zależy od ceny bitcoina, kosztów energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania platformy, wydajności platformy i ilości mocy obliczeniowej potrzebnej do wydobycia bitcoina.

Popyt na platformy gwałtownie wzrósł, ponieważ ceny bitcoina poszybowały w górę, powiedział Gordon Chen, współzałożyciel menedżera aktywów kryptowaluty i górnika GMR.

“Kiedy ceny złota skaczą, potrzebujesz więcej łopat. Kiedy ceny mleka rosną, chcesz więcej krów.”

CONSOLIDATION

Lei Tong, dyrektor zarządzający usługami finansowymi w Babel Finance, który pożycza górnikom, powiedział, że “prawie wszyscy główni górnicy przeszukują rynek platform i są gotowi zapłacić wysokie ceny za używane maszyny”.

“Wielkość zakupów z Ameryki Północnej były ogromne, ściskając podaż w Chinach”, powiedział, dodając, że wielu górników składa zamówienia na produkty, które mogą być dostarczone tylko w sierpniu i wrześniu.

Większość produktów Bitmain, jeden z największych producentów platformy w Chinach, są wyprzedane, zgodnie ze stroną internetową firmy.

Kierownik sprzedaży w Jiangsu Haifanxin Technology, kupiec platformy, powiedział, że ceny na rynku używanych skoczyły 50% do 60% w ciągu ostatniego roku, podczas gdy ceny nowego sprzętu ponad dwukrotnie. Wysokiej klasy, używane maszyny górnicze były notowane około $ 5,000.

“To naturalne, jeśli spojrzysz na to, ile bitcoina wzrósł”, powiedział menedżer, który zidentyfikował się pod swoim nazwiskiem Li.

Wzrost kryptowaluty wpływa na to, kto jest w stanie wydobywać.

Rosnący koszt inwestycji eliminuje mniejszych graczy, powiedział Raymond Yuan, założyciel Atlas (NYSE: ATCO) Mining, który jest właścicielem jednego z największych chińskich przedsiębiorstw górniczych.

“Inwestorzy instytucjonalni korzystają zarówno z dużej skali, jak i biegłości w zarządzaniu, podczas gdy inwestorzy detaliczni, którzy nie mogli nadążyć, zostaną zachwaszci”, powiedział Yuan, którego firma zainwestowała ponad 500 milionów dolarów w wydobycie kryptowalut i planuje kontynuować inwestycje.

Wielu większych graczy rozwijających swoje operacje wydobywcze mają siedzibę poza Chinami, często w Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, powiedział Wayne Zhao, dyrektor operacyjny firmy badawczej TokenInsight.

“Chiny miały niskie koszty energii elektrycznej jako jedną z podstawowych zalet, ale jak cena bitcoina wzrasta teraz, to poszło”, powiedział.

Zhao powiedział, że podczas gdy wcześniej wydobycie bitcoina w Chinach stanowiło aż 80% całkowitej światowej sumy, obecnie stanowiło około 50%.