Kuba importuje dane wątpliwości co do oficjalnego wyjaśnienia \”kryzysu paliwowego” przez Reuters

Cuba Delays Fuel Price Hike

Kuba importuje dane wątpliwości co do oficjalnego wyjaśnienia \”kryzysu paliwowego” przez Reuters

© Reuters. Zdjęcie z pliku: Ludzie stoją zgodnie z samochodami, aby wypełnić paliwo po tym, jak rząd Kuby odłożył pięciokrotny wzrost cen benzyny zaplanowanych na 1 lutego z powodu cyberataku, według wiceministra gospodarki Mildrey Granadillo, w Havana, Kuba

Dave Sherwood i Marianna Parraga

Havana/Houston (Reuters) – w małej kawiarni w mieście Bejucal poza Havaną, właściciel Germán Martín próbuje zorganizować swoje życie i interesy wokół coraz częstszych zaciemnień. To nie jest łatwe.

Chociaż okazjonalne przerwy są faktem życia na Kubie, ostatnio pogorszyło się, mówi Martin. Czasami zasilanie wychodzi na cztery godziny lub sześć, niezwykłe przez porę roku, gdy chłodniejsza pogoda zwykle oznacza niższy popyt i mniej awarii.

“Uczysz się dostosowywać, ale jest niewygodne i uciążliwe”, powiedział, gdy starał się przygotować posiłki w pół-światła.

urzędników państwowych obwiniają brak paliwa za zasilanie elektrowni termoelektrycznych, niedobór, który obecnie wpływa na prawie wszystkie aspekty życia codziennego na wyspie prowadzonej przez komunistyczną.

W sobotę rząd zawiesił wszystkie turnieje sportowe – w tym popularne mecze krajowe baseballowe i piłkarskie – do odwołania, powołując się na brak transportu publicznego z powodu “kryzysu paliwowego”. Na stacjach benzynowych utworzyło się

linii, z których wiele było bez zapasów od wielu dni.

, a krajowa sieć energetyczna występuje czasami ponad jedną trzecią całkowitego popytu, co prowadzi do godzin długości przez wiele czasu na wyspie.

Rząd twierdzi, że sankcje USA, które od dziesięcioleci skomplikowały transakcje finansowe i zakup paliwa przez Kubę, w połączeniu z coraz bardziej ostrym kryzysem gospodarczym w celu doprowadzenia niedoboru paliwa do głowy.

Ale reuters paliwa kupiony przez wyspę karaibską i dostarczoną do jej portów sugeruje, że brak dostaw może być mniejszy niż problemy z infrastrukturą wewnętrzną i logistyką.

KUBA Gospodarka wymaga około 125 000 baryłek paliw, w tym benzyny silnikowej, oleju napędowego i oleju opałowego do wytwarzania energii elektrycznej, zgodnie z ostatnio dostępnymi danymi 2021 z biura informacji statystycznych (OneI).

Kuba ma stałą produkcję oleju krajowego około 40 000 BPD, która jest w większości spalona do wytwarzania energii, i otrzymuje 56 000 BPD ropy i wykończone paliwo z Wenezueli, według danych monitorowania statków LSEG i dokumentów z państwowej firmy PDVSA.

Meksyku, który w zeszłym roku stał się kolejnym źródłem ropy i paliwa na Kubę, dostarcza sojusznika około 23 000 bpd. Przybyło również 10 000 BPD oleju napędowego, gazowego gazu, benzyny i paliwa odrzutowego Dane wykazały, że w ostatnich miesiącach, głównie z Europy po zakupach na rynku spot. W sumie

, więc otrzymuje około 129 000 bpd – więcej niż wystarczające, aby pokryć jego określone potrzeby.

kubańskich urzędników rządowych nie odpowiedziało na prośbę Reutera o wyjaśnienie rozbieżności między obliczeniami Reutersa a niedoborem zgłoszonym przez władze.

Jorge Piñón, który bada infrastrukturę energetyczną i dostawą na Uniwersytecie w Teksasie w Austin, powiedział, że rozbieżność można wyjaśnić problemami z infrastrukturą krajową, logistyką i możliwością rafinacji.

“Deficyt paliwa, który Kuba mówi, że naszym zdaniem nie jest dostawą, ale głównie wewnętrzne problemy logistyczne” – powiedział Piñón.

Pożar w 2022 r. Zniszczył dużą część głównego terminalu do przechowywania oleju Kuby, Matanzas, zmuszając kraj do uciekania się do mniejszych terminali i używania pływających Dane pokazały również przechowywanie podczas odbudowy obiektu.

“Znaczne zaciemnione w lutym, kiedy popyt jest jeszcze niski, sugerują problemy z produkcją paliwa – tylko jedna rafineria działa – problemy z wytwarzaniem energii i problemy logistyczne – powiedział Piñón.

W odpowiedzi na kryzys, rząd Kuby zaproponował pięciokrotny wzrost cenowych cen paliw, które według niego ograniczałyby popyt i zebrał fundusze potrzebne do zakupu większych woluminów.

Ale podwyżki cen pierwotnie zaplanowane na 1 lutego były opóźnione z powodu cyberataku, powiedział rząd. Od tego czasu rząd nie powiedział, kiedy nastąpi wzrost ceny.