Liczba ofert pracy w USA wzrosła w grudniu; małych firm zdesperowanych dla pracowników Reuters

Liczba ofert pracy w USA wzrosła w grudniu; małych firm zdesperowanych dla pracowników Reuters

Liczba ofert pracy w USA wzrosła w grudniu; małych firm zdesperowanych dla pracowników Reuters

© Reuters. Ludzie czekają w kolejce, aby wejść do Nassau County Mega Job Fair w Nassau Veterans Memorial Coliseum w Uniondale, Nowy Jork

Lucia Mutikani

WASHINGTON (Reuters) – Zwolnienia w USA złagodzone w grudniu i oferty pracy wzrosła skromnie, co sugeruje, że spadek zatrudnienia w tym miesiącu był w dużej mierze ze względu na firmy cięcia z powrotem na zatrudnianie wśród niepewności spowodowanej szalejącą pandemią COVID-19.

Choć departamentu pracy miesięczneotwarcia pracy i pracy obrotu badania, lub raport JOLTS, oferowane ostrożny optymizm, że wzrost zatrudnienia może odzyskać prędkość, jak szczepionki coronavirus stają się dostępne dla dużych pokosów ludności, bezrobocie pozostaje wszechobecne.

Gospodarka zrzuciła miejsca pracy w grudniu po raz pierwszy od ośmiu miesięcy po wznowieniu epidemii wirusa.

“Spadek zatrudnienia w grudniu był bardziej produktem zmniejszonego zatrudnienia niż pick-up w zwolnieniach”, powiedział Nick Bunker, dyrektor badań w Indeed Hiring Lab. “Pracodawcy wahali się co do dodawania nowych pracowników. Tendencja ta jest łatwiejsza do odwrócenia niż zniszczenie relacji pracodawca-pracownik, które ma miejsce, gdy pracownicy są zwalniane.”

Oferty pracy, miara popytu na pracę, wzrosła z 74 000 do 6,65 mln w ostatnim dniu grudnia z 6,572 mln. W branży usług profesjonalnych i biznesowych pojawiło się dodatkowo 296 000 ofert pracy. Ale liczba wakatów spadła dla władz państwowych i lokalnych, z wyłączeniem edukacji.

Było również mniej nieobsadzonych miejsc pracy w przemyśle artystycznym, rozrywkowym i rekreacyjnym, a także w fabrykach produkujących towary, które nie mają trwać dłużej niż trzy lata, takie jak odzież.

Wskaźnik ofert pracy wzrósł do 4,5% z 4,4% w listopadzie. Zwolnienia zmniejszyły się o 243 000 do 1,81 mln, obniżając wskaźnik zwolnień do 1,3% z 1,4% w listopadzie. Zwolnienia zmniejszyły się w przemyśle federalnym, transportowym, magazynowym i użyteczności publicznej, a także w sektorze opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Ale 50.000 osób zostało zwolnionych w przemyśle artystycznym, rozrywkowym i rekreacyjnym.

Zatrudnienie spadło o 396 000 do 5,54 mln. Na jej czele odnotowano spadek o 221 000 w branży zakwaterowania i usług gastronomicznych. Zatrudnienie w sektorze transportu, magazynowania i użyteczności publicznej spadło o 133 000 i zmniejszyło się o 82 000 w przemysłu artystycznego, rozrywkowego i rekreacyjnego.

Ale detaliści zatrudnili 94 000 pracowników. Wskaźnik zatrudnienia spadł do 3,9% z 4,2% w listopadzie.

Amerykańskich rynków finansowych były niewzruszone przez dane.

NIEDOBÓR PRACOWNIKÓW

Rząd poinformował w piątek, że gospodarka stworzyła tylko 49.000 miejsc pracy w styczniu po zrzuceniu 227.000 miejsc pracy w grudniu. Zatrudnienie w lutym 2020 r. jest o 9,9 mln miejsc pracy poniżej szczytu.

Rynek pracy w dużej mierze utknął w martwym punkcie wśród odrodzenia się zakażeń COVID-19, które teraz wydaje się być przypływ. W grudniu na każde 10 ofert pracy pracowało 16 bezrobotnych.

“Raport o zatrudnieniu stycznia był ostry przypomnienie, że w najbliższej perspektywie ryzyka pozostają przechylone do spadku wśród trzeciej fali COVID-19”, powiedziała Lydia Boussour, główny ekonomista USA w Oxford Economics w Nowym Jorku. “Ale perspektywy rynku pracy powoli się rozjaśniają. Przewidujemy zwiększenie liczby szczepień, zwiększenie oszczędności i solidną działalność gospodarczą, co przyczyni się do odbicia 6,6 mln miejsc pracy w 2021 r.”

Wielu ekonomistów nie spodziewa się, że rynek pracy powróci do szczytu sprzed pandemii do 2023 roku. Wśród luzu na rynku pracy pojawiają się oznaki niedopasowania umiejętności.

Oddzielne badanie z NFIB we wtorek wykazało, że jedna trzecia małych przedsiębiorstw zgłosiła w styczniu, że mają wolne miejsca pracy, których nie mogą wypełnić, z 28% tych dla wykwalifikowanych pracowników.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników był bardziej dotkliwy w budownictwie, przy czym 56% firm zgłosiło niewielu lub nie ma wykwalifikowanych kandydatów, według NFIB. Ogólnie rzecz biorąc, wśród małych firm zatrudniających lub próbujących zatrudnić, 90% zgłosiło również niewielu lub nie wykwalifikowanych kandydatów na stanowiska, które starali się obsadzić.

“Pandemia niewątpliwie utrudniła wielu pracownikom powrót do siły roboczej, podczas gdy ekspansja zasiłków dla bezrobotnych prawdopodobnie zmniejszyła również pilną potrzebę powrotu do pracy”, powiedział Mark Vitner, starszy ekonomista Wells Fargo (NYSE: WFC) Securities w Charlotte w Karolinie Północnej.

Raport JOLTS pokazał również, że liczba osób dobrowolnie rezygnujących z pracy wzrosła w grudniu z 106 000 do 3,29 mln. To podniosło wskaźnik rezygnacji do 2,3% z 2,2% w listopadzie. Stopa rezygnacji jest zwykle postrzegana przez decydentów politycznych i ekonomistów jako miara zaufania na rynku pracy.

Ale pandemia zmusiła miliony kobiet do porzucenia pracowników głównie z powodu problemów związanych z opieką nad dziećmi, a wiele szkół nadal oferuje tylko naukę online.