Niemcy wzywają Tajwan do pomocy w złagodzeniu niedoboru chipów samochodowych Reuters

Niemcy wzywają Tajwan do pomocy w złagodzeniu niedoboru chipów samochodowych Reuters

Niemcy wzywają Tajwan do pomocy w złagodzeniu niedoboru chipów samochodowych Reuters

2/2 © Reuters. Logo Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), w Hsinchu 2/2

Michael Nienaber

BERLIN / TAIPEI (Reuters) – Niemcy zwróciły się do Tajwanu, aby przekonać tajwańskich producentów, aby pomóc złagodzić niedobór chipów półprzewodnikowych w sektorze samochodowym, co utrudnia jego raczkujące ożywienie gospodarcze z COVID-19 pandemii.

Producenci samochodów na całym świecie zamykają linie montażowe z powodu problemów z dostawą półprzewodników, które w niektórych przypadkach zostały zaostrzone przez działania byłej administracji Trumpa przeciwko kluczowym chińskim fabrykom chipów.

Niedobór dotknął Volkswagena (DE:VOWG_p) VOWG_p.DE, Ford Motor (NYSE:F) Co F.N, Subaru (OTC:FUJHY) Corp 7270.T, Toyota Motor (NYSE:TM) Corp 7203.T, Nissan (OTC:NSANY) Motor Co Ltd 7201.T, Fiat Chrysler Automobiles i inni producenci samochodów.

W liście widzianym przez Reuters w niedzielę, niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier zwrócił się do swojego tajwańskiego odpowiednika Wang Mei-hua, aby rozwiązać ten problem w rozmowach z Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC) 2330.TW, największym na świecie chipmakerem kontraktowym i jednym z głównych dostawców w Niemczech.

“Byłbym zadowolony, gdybyś mógł zająć się tą sprawą i podkreślić znaczenie dodatkowych zdolności półprzewodnikowych dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego dla TSMC”, napisał Altmaier.

Altmaier powiedział, że celem było umożliwienie dodatkowych zdolności i dostaw półprzewodników w perspektywie krótko- i średnioterminowej.

Niemiecki przemysł motoryzacyjny był już w bezpośrednich rozmowach z TSMC na temat dostaw turystycznych i nie było “bardzo konstruktywne” sygnały z TSMC, aby rozwiązać problem, napisał.

Rzeczniczka niemieckiego ministerstwa gospodarki powiedziała, że bardzo uważnie monitoruje sytuację i że prowadzi rozmowy w tej sprawie z przemysłem samochodowym.

DIGITAL SOVEREIGNTY

Aby zmniejszyć zależności od azjatyckich dostawców i uniknąć podobnych problemów w przyszłości, Berlin planuje obecnie zwiększenie wsparcia państwa w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych półprzewodników w Niemczech i Europie, dodała rzeczniczka.

Ministerstwo Gospodarki Tajwanu powiedział, że otrzymał wnioski za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych, aby pomóc złagodzić niedobór chipów dla sektora motoryzacyjnego, chociaż nie był świadomy list Altmaiera.

Powiedział, że rozpoczął rozmowy z krajowymi dostawcami chipów w odpowiedzi na prośby innych krajów i poprosił ich o “zapewnienie pełnej pomocy”.

“Odpowiednia sytuacja podaży i popytu jest również ściśle związana z planami fabryk chipów samochodowych w celu zmniejszenia zapasów poza sezonem”, powiedział resort.

TSMC, w oświadczeniu, powiedział, że kwestia niedoborów chipów dla firm motoryzacyjnych była dla nich bardzo ważna.

“To jest nasz najwyższy priorytet, a TSMC ściśle współpracuje z naszymi klientami motoryzacyjnymi, aby rozwiązać problemy z obsługą pojemności”, powiedział.