Odbicie prywatnych płac w USA; działalność branży usług zyskuje na parze Reuters

Odbicie prywatnych płac w USA; działalność branży usług zyskuje na parze Reuters

Odbicie prywatnych płac w USA; działalność branży usług zyskuje na parze Reuters

© Reuters. Osoby poszukujące pracy ustawiają się w kolejce na targach pracy giganta usług naftowych Halliburton w hotelu MCM Grande Fundome w Odessie Texas

Przez Lucia Mutikani

WASHINGTON (Reuters) – USA prywatne listy płac odbiły więcej niż oczekiwano w styczniu, co sugeruje, że ożywienie na rynku pracy wróciło na właściwe tory po tym, jak gospodarka rzuciła miejsca pracy w grudniu, ponieważ gwałtowny wzrost zakażeń COVID-19 zaszkodził operacjom w branży rekreacyjnej i hotelarskiej.

Nie było również zachęcające wiadomości na temat sektora usług ogarniętych walką, z innymi danymi w środę pokazano aktywność wyścigi do najwyższego poziomu od prawie dwóch lat w styczniu wśród przyspieszenia nowych zamówień i zatrudnienia. Optymistyczne raporty prawdopodobnie odzwierciedlały prawie 900 miliardów dolarów dodatkowej ulgi pandemicznej dostarczonej przez rząd pod koniec grudnia.

Jeśli solidne zatrudnianie zostanie potwierdzone w rządowym raporcie o zatrudnieniu w piątek, może to skomplikować dążenie prezydenta Joe Bidena do pakietu 1,9 biliona dolarów, aby przyspieszyć ożywienie gospodarcze, które spotkało się z oporem ze strony niektórych prawodawców zaniepokojonych balonem długu narodowego.

Władze zaczęły łagodzić ograniczenia dla przedsiębiorstw wśród oznak szczytu w ostatniej fali koronawirusów, choć nowy szczep wirusa odnotowano w wielu stanach.

“Odbicia sugerują, że popyt odbił się szybko, gdy ostatnia fala koronawirusowa minęła swój szczyt”, powiedział Paul Ashworth, główny ekonomista USA w Capital Economics w Toronto.

ADP National Employment Report wykazało, że prywatne płace wzrosły o 174 000 miejsc pracy w zeszłym miesiącu po spadku o 78 000 w grudniu. Ekonomiści ankietowani przez Agencję Reutera prognozowali, że prywatne płace odbiją się w styczniu o 49 tys. Wzrost zatrudnienia był szeroki, choć tempo było o połowę z 347 000 miesięcznego średniego wzrostu zatrudnienia w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 2020 roku.

Raport ADP został opracowany wspólnie z Moody’s (NYSE:MCO) Analytics.

Producenci towarów dodali w styczniu 19 000 miejsc pracy, a zatrudnienie w branży budowlanej wzrosło o 18 000. Płace w produkcji zyskały zaledwie 1000. Zatrudnienie w sektorze usług odbiło się o 156 000 miejsc pracy po spadku o 73 000 w grudniu.

Branża rekreacji i hotelarstwa dodała 35 000 miejsc pracy po zrzuceniu 79 000 stanowisk w grudniu.

W osobnym raporcie w środę, Institute for Supply Management (ISM) powiedział, że jego wskaźnik aktywności nieeużywczej wzrosła do odczytu 58,7 w zeszłym miesiącu. Był to najwyższy odczyt od lutego 2019 r., a w grudniu wyniósł 57,7 pkt. Indeks jest obecnie powyżej poziomu sprzed pandemii.

Odczyt powyżej 50 wskazuje na wzrost w sektorze usług, który stanowi ponad dwie trzecie amerykańskiej działalności gospodarczej. Ekonomiści ankietowani przez Agencję Reutera prognozowali indeks na poziomie 56,8.

Wskaźnik zatrudnienia w sektorze usług odbił się do 11-miesięcznego maksimum 55,2 z 48,7 w grudniu.

SUPPLY CHAIN CHALLENGES

Dystrybucja szczepionek zwiększyła optymizm w branży najbardziej dotkniętej pandemią z powodu ograniczeń dla przedsiębiorstw, takich jak restauracje i bary.

Mimo to ISM zauważył, że “różne ograniczenia COVID-19 na poziomie lokalnym i stanowym nadal negatywnie wpływają na przedsiębiorstwa i branże”, a “zdolności produkcyjne i problemy logistyczne nadal powodują wyzwania w łańcuchu dostaw”.

Pandemia przesunęła wydatki z usług na towary, a konsumenci pozostają z dala od innych firm i miejsc, które przyciągają tłumy.

Wydatki konsumentów na usługi są o 7,5% niższe niż przed wybuchem wirusa w Stanach Zjednoczonych.

Miara ism badania nowych zamówień dla branży usługowej wzrosła do sześciu miesięcy wysoki 61,8 z odczytu 58,6 w grudniu. Zamówienia zaległości odzyskane, choć zamówienia eksportowe zakontraktowane jako globalne odrodzenie w koronawirus doprowadziły do wznowienia blokady w niektórych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych.

“Odzyskiwanie w płacach trwa, choć w wolnym tempie”, powiedział Rubeela Farooqi, główny ekonomista USA w High Frequency Economics w White Plains, Nowy Jork.

Raporty zostały opublikowane przed rząd uważnie obserwowany, i kompleksowe, miesięczny raport o zatrudnieniu w piątek.

Pomimo solidnej liczby ADP, niewielu ekonomistów zmieniło swoje szacunki na styczniowe listy płac pozarolnicze, zwracając na siebie swój rekord wyprysków przewidujący liczbę prywatnych płac w rządowym raporcie o zatrudnieniu.

Według sondażu Reuters ekonomistów payrolls prawdopodobnie wzrosła o 50.000 miejsc pracy w styczniu po spadku o 140.000 w grudniu, pierwszy spadek zatrudnienia w ciągu ośmiu miesięcy.

Oczekiwania na odbicie w zatrudnianiu zostały wzmocnione przez raport w poniedziałek z Instytutu Zarządzania Dostawami pokazuje, że producenci zatrudnili więcej pracowników w styczniu, chociaż zaostrzenie zakażeń COVID-19 spowodowało niedobory siły roboczej w fabrykach i ich dostawcach.

Ale badanie Conference Board w zeszłym tygodniu wykazało, że postrzeganie przez konsumentów warunków na rynku pracy uległo dalszemu pogorszeniu w styczniu.

“Przewidujemy, że płace wzrosły o 100.000 w styczniu, ale margines błędu związany z tą prognozą nadal sugeruje spadek zatrudnienia jest znaczącą możliwością”, powiedział Conrad DeQuadros, starszy doradca ekonomiczny w Brean Capital w Nowym Jorku.

Gospodarka odzyskała 12,5 mln z 22,2 mln miejsc pracy utraconych w marcu i kwietniu. Biuro Budżetu Kongresu oszacowało w poniedziałek, że zatrudnienie nie powróci do poziomu sprzed pandemii przed 2024 erem.