Ożywienie sprzedaży detalicznej w Japonii w listopadzie spadło: sondaż Reutersa

Ożywienie sprzedaży detalicznej w Japonii w listopadzie spadło: sondaż Reutersa

Ożywienie sprzedaży detalicznej w Japonii w listopadzie spadło: sondaż Reutersa

© Reuters. FILE PHOTO: Kobieta ubrana w ochronną maskę na twarz przechodzi obok znaku sprzedaży w dzielnicy handlowej w Tokio

TOKIO (Reuters) – Sprzedaż detaliczna Japonii prawdopodobnie wzrosła w wolniejszym tempie w listopadzie niż w poprzednim miesiącu, ankieta Reuters znaleźć w piątek, jak coronavirus ważyna na ożywienie wydatków konsumpcyjnych.

Sprzedaż detaliczna ma wzrosnąć o 1,7% w listopadzie w stosunku do roku poprzedniego, wynika z sondażu 14 ekonomistów, który wzrósł o 6,4% w październiku.

“Wzrost sprzedaży samochodów zwolnił, a sprzedaż ubrań i codziennych potrzeb nie działała dobrze, ponieważ ludzie powstrzymywali się od wyjścia po dalszym rozprzestrzenianiu się infekcji wirusowej”, powiedział Takumi Tsunoda, starszy ekonomista w Banku Centralnym Shinkin.

Ministerstwo handlu ogłosi dane o sprzedaży detalicznej o 8:50 a.m. Czas japoński w piątek, 25 grudnia (2350 GMT czwartek).

Inne dane w przyszłym tygodniu obejmują stopę bezrobocia w Japonii, która prawdopodobnie pozostała na poziomie 3,1% w listopadzie, a stosunek miejsc pracy do kandydatów, wskaźnik dostępności miejsc pracy, był obserwowany na poziomie 1,04 w miesiącu, bez zmian od października.

Oczekuje się, że stopa bezrobocia pogorszy się, ponieważ zatrudnienie w sektorze usług pozostaje poważne z powodu pandemii, twierdzą analitycy.

Ankieta wykazała, że podstawowy indeks cen konsumpcyjnych Tokio (CPI), który obejmuje produkty naftowe, ale nie obejmuje cen świeżej żywności, prawdopodobnie spadł o 0,8% w grudniu w stosunku do roku poprzedniego, po spadku o 0,7% w listopadzie, ważąc spadki cen energii.

Rząd opublikuje podstawowe dane o cpi i zatrudnieniu w Tokio o 8:30 a.m. Czas japoński w piątek.

Bank Japonii w piątek zaprezentował plan sondowania bardziej skutecznych sposobów osiągnięcia celu inflacyjnego 2%, zgodnie z przykładami swoich amerykańskich i europejskich odpowiedników jako odnowiony skok przegięcia grozi wykoleić kruche ożywienie.