Wzrost cen chińskich fabryk, wskazują na ciągłe odzyskiwanie z COVID-19 Wpływ Investing.com

Wzrost cen chińskich fabryk, wskazują na ciągłe odzyskiwanie z COVID-19 Wpływ Investing.com

Wzrost cen chińskich fabryk, wskazują na ciągłe odzyskiwanie z COVID-19 Wpływ Investing.com

© Reuters.

Gina Lee

Investing.com – chińskie ceny bramek fabrycznych spadły w najwolniejszym tempie od lutego 2020 r., co wskazuje, że sektor wytwórczy w drugiej co do wielkości gospodarce świata kontynuuje szybkie ożywienie po wpływie COVID-19.

Dane opublikowane przez National Bureau of Statistics (NBS) wcześniej w ciągu dnia wykazały, że wskaźnik cen producentów (PPI) skurczył się o 0,4% rok do roku w grudniu, mniejszy niż spadek o 0,8% w prognozach przygotowanych przez Investing.com i listopadowy spadek o 1,5%.

Sektor przemysłowy odnotował szybkie odbicie od ścisłej blokady obserwowanej na początku 2020 roku. Tempo ożywienia gospodarczego. Tempo tego ożywienia skłoniło niektórych inwestorów do przekonania, że Ludowy Bank Chin (LBCh) może rozpocząć luzowanie luźnej polityki pieniężnej.

Jednak prezes PBOC Yi Gang powiedział w piątek, że Chiny będą priorytetowo traktować stabilność polityki pieniężnej w 2021 roku.

“Z działalności gospodarczej zestaw do pozostania silnym i inflacji bazowej może nadal rosnąć, uważamy, że LBCh zaostrzy politykę w tym roku”, Capital Economics starszy ekonomista Chin Julian Evans-Pritchard powiedział Reuters.

Dane NBS pokazały również, że grudniowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 0,7% miesiąc do miesiąca i o 0,2% rok do roku w grudniu. Para również przebiła oczekiwania, a indeks wzrósł o 0,4% w miesiącu i o 0,1% rok do roku. Wskaźnik CPI powrócił do wzrostu w grudniu, po spadkach o 0,6% w miesiącu i 0,5% rok do roku w poprzednim miesiącu, ponieważ ceny żywności odbiły.

Ceny żywności wzrosły, jak ekstremalne zimno prowadził koszty transportu świeżych warzyw i owoców wyższe, podczas gdy popyt wakacje podbił ceny produktów mięsnych, NBS starszy statystyk Dong Lijuan powiedział Reuters.

Ceny odnotowały wzrost o 1,2% w porównaniu ze spadkiem o 2,0% w listopadzie. Jednak niektórzy inwestorzy oczekują spadku cen wieprzowiny ze względu na uzupełnianie zapasów wieprzowych, aby zaważyć na cenach konsumpcyjnych w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Dalsze dane, w tym eksport, js-hover-me-wrapper”>importy i dane bilansu handlowego, ma zostać wydany w czwartek.