Zachód musi stać się Rosji w Kazachstanie, lider opozycji mówi przez Reuters

Zachód musi stać się Rosji w Kazachstanie, lider opozycji mówi przez Reuters

Zachód musi stać się Rosji w Kazachstanie, lider opozycji mówi przez Reuters

© Reuters. Pojazd, który został spalony podczas protestów wywoływanych przez wzrost cen paliwa, jest widoczny na drodze w Almaty, Kazachstan 6 stycznia, 2022. Reuters / Pavel Mikheyev

przez Guy Faulconbridge

Londyn (Reuters) – Zachód musi wyciągnąć Kazachstan z Moskwy Orbit lub rosyjski prezydent Vladimir Putin wyciągną stan Azji Środkowej w “Strukturę jak Związek Radziecki”, byłym ministrem, który obecnie lider opozycji Kazachów powiedział Reuterowi.

protestów, które rozpoczęły się jako odpowiedź na wzrost cen paliwa puchnął w tym tygodniu na szeroki ruch przeciwko Nursultan Nazarbayev, który odskoczył na bok prezesa w 2019 roku po dziesięcioleciach, ale pozostała prawdziwą mocą w Kazachstanie.

prezydenta Kasym-Jomart Tokayev, ręcznie zebrany następca Nazarbayeva, wezwała siły z sojusznika w ramach sojuszu Moskwy-LED znany jako organizacja traktatu zbiorowego (CSTO).

Mukhtar Ablyazov, dawny minister bankier i rządowy, który jest przywódcą ruchu opozycyjnego o nazwie Demokratyczny wybór Kazachstanu, powiedział, że Zachód musiał wejść do walki.

“Jeśli nie, Kazachstan zamieni się w Białoruś i (prezydent Rosyjski Vladimir) Putin będzie metodycznie nałożyć swój program – rekreację struktury, takiego jak Związek Radziecki,” Ablyazoński powiedział Reuterom w języku rosyjskim z Paryża. “Zachód powinien rozerwać Kazachstanu z Rosji”.

“Rosja już weszła, wysłana w wojsk. CSTO jest Rosja. Jest to zawód Rosji,” powiedział.

Nie powiedział, jak Zachód powinien wyciągnąć Kazachstan z orbity Rosji lub czy powinien użyć siły.

Kazachstan, Była Republika Radziecka, jest zaklinowana między Rosją, Chinami, Kirgistanem, Uzbekistanem i Turkmenistanem.

Chin odstawiałby na bok w Kazachstanie i po prostu Obserwuj wydarzenia, powiedział Ablyazov.

skazany w Absentii w Kazachstanie na oszustwo, defraudacja i organizowanie morderstwa, Ablyazova, 58, mieszka we Francji, gdzie otrzymał status uchodźcy. Odrzucił opłaty przeciwko niemu w Rosji i Kazachstanie jako motywowane politycznie.

służył jako minister energii w latach dziewięćdziesiątych w ramach Nazarbayeva, ale stosunkowe relacje. Władze Kazachów twierdzą, że Ablyazov zainciarował i bankrolowane protesty w 2016 roku, które zmusiły Nazarbayev, aby opóźnić niepopularne reformy własnościowe.

Meble Nazarbayeva “

Meble Nazarbayev”

Ablyazov Cast Nazarbayev, który był Kazachski Komunistyczny Szef Partii Party przed stawaniem przewodniczącym, jako dyktatora, który prowadził ludzi Kazachstanu w geopolitycznym martwym końcu, wzbogacając Elite Venal.

“Nazarbayev – nie jest teraz w kraju – ale to nie znaczy nic, ponieważ ma telefon i komunikację – I wszyscy w mocy, w tym Tokayev, zrobią to, co oni rozkazuje – powiedział, opisując Tokayev jako dawne meble prezydenta “.

” Widzę siebie jako przywódcę opozycji “, powiedział Alyazov”. Każdego dnia protestujący nazywają mnie protestujący i zapytaj: “Co powinniśmy zrobić? Stoimy tutaj: Co powinniśmy zrobić? i obwiniaj mnie, że nie wrócę do poprowadzenia protestów – ale ludzie nie rozumieją, jak trudno byłoby powrócić, gdy Rosja skazała mnie do 15 lat i Kazachstan do życia – powiedział.

Ablyazov odrzuconych sugestii że Zachód finansował protesty jako próba rozpraszania uwagi od faktu, że korzenie protestów były krajowe.

“Znam radzieckie klisze zachodniej szpieg, ale chętnie będę cieszył się amerykańskim lub europejskim szpiegiem, ponieważ wtedy mieszkamy jak ludzie w Ameryce lub Europie – i wszyscy będą się śmiać” – powiedział. “Niestety, Zachód mi nie pomaga; Zachód utrudnia mnie”.

.