Ceny ropy push wyższe na stimulus nadzieje, wsparcie z Arabii Saudyjskiej Cut by Investing.com

Ceny ropy push wyższe na stimulus nadzieje, wsparcie z Arabii Saudyjskiej Cut by Investing.com

Ceny ropy push wyższe na stimulus nadzieje, wsparcie z Arabii Saudyjskiej Cut by Investing.com

© Reuters.

Investing.com — Ceny ropy naftowej wzrosły w czwartek, z fundamentalnym wsparciem cięcia produkcji w Arabii Saudyjskiej wzmocnionym przez hurtowy entuzjazm dla ryzykownych aktywów w następstwie drugiej tury wyborów, które oddadzą Senat USA pod skuteczną kontrolę Demokratów Przyjęcie.

Do godziny 11:25 ET (1625 GMT) kontrakty futures na ropę amerykańską wzrosły o 0,7% do 50,98 USD, podczas gdy światowy benchmark na ropę Brent, wzrósł o 0,4% do 54,65 USD, zamykając się na najwyższym poziomie od 11 miesięcy.

Kontrakty terminowe na benzynę RBOB w USA również wzrosły o 0,4% do najwyższego poziomu od lutego, osiągając 1,4815 USD za galon.

Zgodnie z konsensusem prezydent elekt Joe Biden będzie miał łatwiejsze zadanie przeforsowania swoich wyborów w rządzie i polityki budżetowej dzięki zjednoczonemu Kongresowi Demokratów. Chuck Schumer, który ma przejąć stanowisko lidera Senatu od Mitcha McConnella, zauważył w środę, że jednym z pierwszych priorytetów partii będzie podniesienie bezpośrednich płatności stymulacyjnych dla gospodarstw domowych przewidzianych w najnowszym pakiecie stymulacyjnym, z 600 do 2000 dolarów.

Jest nadzieja, że ​​fundusze te wesprą aktywność gospodarczą i, jeśli chodzi o rynek ropy, popyt w USA. W ostatnich tygodniach sytuacja ta utrzymywała się lepiej niż oczekiwano, a działalność przemysłowa stale przewyższała oczekiwania, mimo że działalność usługowa uległa spowolnieniu z powodu gwałtownego wzrostu liczby przypadków Covid-19. Dane rządu USA w środę pokazały, że zapasy ropy w USA spadły w zeszłym tygodniu o ponad 8 milionów baryłek, co jest imponującą liczbą, nawet po uwzględnieniu tradycyjnej zmienności zapasów w okolicach nowego roku. Liczby te charakteryzowały się całkowitym brakiem importu do USA z Arabii Saudyjskiej, co wydarzyło się od ponad 35 lat.

Po ogłoszeniu niespodziewanej obniżki o 1 mln baryłek dziennie dla produkcji w lutym i marcu, Arabia Saudyjska wysłała w środę kolejny silny sygnał na rynek, gwałtownie podnosząc oficjalne ceny sprzedaży w tych miesiącach.

Analitycy Rystad Energy zauważyli, że ten krok wystarczyłby, aby rynek fizyczny powrócił w stan deficytu w pierwszym kwartale tego roku, kiedy wielu zaczęło oczekiwać nadwyżek z powodu nowego niedoboru popytu wynikającego z gospodarek dotkniętych Covid-19 w Europa i gdzie indziej.