Japonia umowa o gospodarkę w miarę wzrostu ryzyka recesji przez Reuters

F3335c5730443f7274b89eef4f4f9e13

Japonia umowa o gospodarkę w miarę wzrostu ryzyka recesji przez Reuters

© Reuters. Zdjęcie pliku: Kobieta patrzy na przedmioty w sklepie w Tokio, Japonia, 24 marca 2023 r. Reuters/Androniki Christodoulou/File Photo

autorstwa Tetsushi Kajimoto i Leika Kihara

Tokyo (Reuters) -japan zorientowany na gospodarkę w lipcu -seeptem Zakrywanie dwóch prostych kwartałów ekspansji na miękkim konsumpcji i eksporcie, komplikując wysiłki banku centralnego w celu stopniowego wycofania jego masywnego bodźca pieniężnego wśród rosnącej inflacji.

Dane sugerują, że uparcie wysoka inflacja odbija się na wydatkach gospodarstw domowych i zwiększa ból producentów od spowolnienia globalnego popytu, w tym w Chinach.

“Biorąc pod uwagę brak silnika wzrostu, nie zaskoczyłoby mnie, gdyby japońska gospodarka skurczyła się ponownie w bieżącym kwartale. Ryzyka upadku Japonii w recesję nie może zostać wykluczona”, powiedział Takeshi Minami, główny ekonomista w Norinchukin Research Research Instytut.

“Słaby wzrost i widmo spowolnienia inflacji mogą opóźnić wyjście BOJ z ujemnych stóp procentowych” – powiedział.

produktu krajowego brutto (PKB) w trzecim co do wielkości gospodarce na świecie zakontraktowało 2,1% w trzecim kwartale, dane rządowe wykazały w środę, co stanowi znacznie większy spadek, że mediana rynku prognozowana dla rocznego upadku 0,6%. W poprzednim kwartale nastąpił rozszerzenie o 4,5%.

Słabe odczyt odzwierciedla słabą konsumpcję i nakłady inwestycyjne, nadzieje decydentów na temat odbicia postpandemicznego działalności krajowej w celu zrównoważenia słabszego zewnętrznego popytu ze strony Chin i innych krajów.

Zużycie było płaskie w lipcu-wrześniu po ślizganiu się 0,9% w poprzednim kwartale, nie osiągając mediany ekonomistów w zakresie wzrostu 0,2%.

wydatków inwestycyjnych spadła o 0,6% w trzecim kwartale po spadku 1,0% w kwietniu-czerwcu, myląc prognozy rynkowe dla 0,3% zysk i wątpliwości na temat poglądu BOJ, że solidne inwestycje korporacyjne staną stanowią podstawę wzrostu.

zapotrzebowanie zewnętrzne ogolone 0,1 punktu procentowego od PKB w lipcu-wrześniu, zgodnie z oczekiwaniami, wraz ze wzrostem wzrośtu importu usług w eksporcie automatycznym.

“Rozczarowujące czytanie w trzeciej kwarcie stanowi otrzeźwiające przypomnienie, że kraj nie jest jeszcze poza lasem”-powiedział Stefan Angrick, starszy ekonomista w Moody’s (NYSE: MCO) Analytics.

Powiedział, że lepszy eksport netto, oparty na przesyłkach samochodowych i turystyce, pomógł podnieść wzrost w drugim kwartale, podnosząc słabość popytu krajowego.

“Teraz, gdy odzyskiwanie eksportu uruchomiło swój kurs, ta słabość wraca na pierwszy plan”, powiedział Angrick.

Japonia gospodarka dokonała opóźnionego ożywienia z pandemii, gdy ponownie otworzyła granice i usuwała krawężniki na działanie, prowadząc częściowo do silnego wzrostu z kwietnia-czerwień.

Podczas gdy słaby jen dał duże zyski z waty eksporterów, płace nie wzrosły wystarczająco szybko, aby zrekompensować gospodarstwa domowe o stały wzrost inflacji.

realne wynagrodzenia skorygowane o inflację, barometr konsumenckiej siły nabywczej, spadł o 2,4% we wrześniu z roku poprzednim, aby uczcić 18. z rzędu miesiąc spadków.

premier Fumio Kishida złożył wezwania firm do podwyżki wynagrodzeń i ogłosił pakiet środków mających na celu wyluzowanie ciosu ekonomicznego z powodu rosnących kosztów utrzymania, chociaż analitycy wątpliwości, że środki będą miały duży wpływ na stymulowanie gospodarki.